Onsenowy savoir-vivre

Onsenowy savoir-vivre

Czyli jak zachować się w gorących źródłach

OnsenTrzeba przyznać, że onsen, czyligorące źródła, są jednym z symboli japońskej kultury. Nie ma chyba drugiego miejsca na świecie, w którym ludzie tak bardzo upodobali sobie gorące źródła.

Liczba zagranicznych fanów onsenów również z roku na rok rośnie.

Wielu turystów przeraża myśl o skorzystaniu z onsenu. W Europie korzystanie z łaźni publicznych nie jest aż tak popularne, dodatkowo trudno jest przezwyciężyć opór przed rozebraniem się w obecności nieznajomych.

Ale kiedy już wybierzemy się do Japonii… Jak to mówią, kiedy wejdziesz między wrony… 🙂

Onseny

Słynne japońskie makaki podczas kąpieli

Nawet małpy uwielbiają gorące źródła!

Jak zorganizować wyjazd do gorących źródeł?

Jeżeli chcielibyście skorzystać z onsenu, do wyboru macie dwie dwie możliwości. Pierwsza to nocleg w hotelu lub ryokanie (hotelu w stylu japońskim) z gorącymi źródłami, druga to jednodniowa wycieczka.

W zależności od tego jakiej klasy hotel lub ryokan wybierzecie, ceny noclegu będą się różnić. Im wyższa klasa, tym wyższa cena pobytu. Możecie również wybrać rodzaj pobytu: ze śniadaniem, z kolacją i śniadaniem lub bez posiłków. Osobiście polecamy skorzystanie z pobytu z kolacją i śnadaniem, tradycyjnych potraw podawanych w ryokanie i ich smaku nie znajdziecie nigdzie indziej!

Onseny

Rotenburo (zewnętrzne gorące źródła)

Wielu turystów ma opory przed skorzystaniem z onsenu, jednak nie ma czego się obawiać! Dobrze jest przełamać skrępowanie i pozwolić sobie na chwilę relaksu.

Problem tatuaży

Ponieważ posiadanie tatuaży jest w Japonii kojarzone z gangami yakuzy (grupa przestępcza), większość onsenów nie pozwala na kąpiele we wspólnych łaźniach osobom posiadającym widoczne rysunki na ciele.

 

 

OnsenyOczywiście istnieją również hotele lub ryokany przyjazne osobom z tatuażami, jednak przed rezerwacją noclegu w danym miejscu, radzimy zapoznać się z zasadami hotelu lub ryokanu.

 

Poniżej zamieszczamy kilka zasad onsenowego savoir-vivre’u! :)

Pamiętaj by skorzystać z właściwej przebieralni!

Onsen

男 -   mężczyźni   女 -   kobiety 

W części onsenów po popołudniowej i wieczornej przerwie, kiedy łaźnie są sprzątane, następuje zamiana, łaźnia dla kobiet jest przemianowywana na łaźnię dla mężczyzn i odwrotnie.

Dobrze jest więc sprawdzać znaki zapisane na norenie (rodzaj krótkiej zasłonki zawieszanej w wejściu do pomieszczenia lub przejściu między pomieszczeniami).

Zrzucamy ciuchy! Stroje kąpielowe zabronione!

Onseny

W niektórych krajach dozwolone jest zakładanie stroju kąpielowego podczas kąpieli w gorącym źródle, czy wizyty w saunie, jednak w Japonii trzeba się rozebrać.

Można powiedzieć, że w Kraju Kwitnącej Wiśni, czymś naturalnym i uwarunkowanym kulturowo jest wspólna kąpiel, zarówno w domu jak i w łaźniach publicznych. Nie mamy więc czego się wstydzić!

W zależności od tego do jakiego onsenu się wybierzemy możemy zostawić swoje ubrania w szafkach lub specjalnie przygotowanych koszykach. Niektóre hotele udostępniają klientom również skrytki na cenne przedmioty. Zapytajcie o nie na miejscu, jeżeli będziecie chcieli z nich skorzystać!

Najpierw prysznic… Potem kąpiel!

Onseny

Wiele osób zastanawia się dlaczego należy brać prysznic przed kąpielą gorącym źródle. Powód jest czysto higieniczny 😉

Musimy pamiętać o tym, że wiele osób korzysta z onsenów, oczywiście są one regularnie czyszczone, jednak gdyby wykąpało się w nich 10 brudnych osób, kolejne 10 również ubrudziłoby się.

Dlatego musimy pamiętać o dokładnym wyszorowaniu naszego ciała przed wejściem do wanny.

Do wzięcia prysznica przed kąpielą przygotowane są odpowiednie stanowiska z podstawionymi niskimi taboretami i miskami służącymi do oblewania ciała. Siadamy na stołeczku i namydlamy całe ciało. Następnie zmywamy dokładnie pianę (mydło może zanieczyścić wodę w onsenie). Jesteśmy gotowi do kąpieli! 🙂

Pływanie surowo wzbronione!

manner_onsen4

Mimo, że wanny są niemal tak duże jak basen, nie pływaj w nich i nie biegaj dookoła! Mokra podłoga jest bardzo śliska, więc stąpajmy ostrożnie. Jeżeli przychodzimy z dziećmi, cały czas miejmy je na oku.

Ręczniczki na głowy!

Onseny

Wchodząc na teren łaźni, możemy mieć ze sobą mały ręczniczek. Moczenie ręcznika w gorącym źródle jest zabronione! Możemy go zamoczyć w chłodnej wodzie (np. podczas prysznica) i podczas kąpieli w położyć sobie na głowie. To jeden ze słynnych japońskich sposobów na uniknięcie zawrotów głowy podczas i po kąpieli.

Żadnych drinków przed kąpielą

Onseny

Jeżeli właśnie wychyliliśmy kilka czarek sake lub butelkę piwa warto wstrzymać się z wizytą w onsenie. Podczas kąpieli, pod wpływem wysokiej temperatury, możemy stracić przytomność i utonąć.  Zimne piwo? Jak najbardziej, ale po kąpieli.

Zwykle napoje nie są dozwolone w onsenach. Jeżeli chcemy się czegoś napić, możemy zawsze zostawić butelkę wody w przymierzalni.

To w skrócie najważniejsze zasady korzystania z japońskich gorących źródeł. Oczywiście, istnieją też inne, takie jak wytarcie ciała przed wyjściem do szatni, nie przyglądanie się ludziom itd.

Jeżeli mamy bardzo duże opory przed rozebraniem się, możemy zawsze skorzystać z  ashiyu, czyli  onsenu dla stóp. Nie musimy zdejmować ubrań, a większość ashiyu jest darmowa.

Onseny

Już w VIII wieku pisano poematy o onsenach i ich zbawiennych właściwościach. Minerały zawarte w wodzie wpływają pozytywnie na kondycję naszego ciała i skóry. Wystarczy spojrzeć, na piękną skórę Japonek!

Będąc w Japonii nie można nie skorzystać z kąpieli w onsenie!

Jeżeli marzy Wam się chwila relaksu po całodziennym zwiedzaniu, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą noclegu w ryokanie z dostępem do onsenu, u podnóża góry Fuji!

 

Comments are closed.