Kultura Omiyage

Kultura omiyage w Japonii

Otrzymujemy dużo zapytań o zwyczajach panujących w Japonii, postaramy się za pomocą naszego bloga przybliżyć Państwu japońskie obyczaje. Zacznijmy od pamiątek z podróży!

Omiyage

Co to jest omiyage?

Jeśli uczycie się japońskiego, poznaliście już zapewne znaczenie słowa omiyage (jap. お土産), zwykle tłumaczonego jako „pamiątka z podróży”. Jednak omiyage trochę się różni od zwykłej pamiątki i jest ważną częścią japońskiej kultury.

Gdy wybieramy się w podróż, często kupujemy pamiątki dla przyjaciół, rodziny albo dla samych siebie. Ale omiyage kupuje się zazwyczaj dla kogoś i można powiedzieć, że w Japonii to niemal obowiązek – przywieźć omiyage dla rodziny, znajomych, a nawet kolegów z pracy.

 

Omiyage

Typowy japoński sklep z omiyage

Jak ważne jest omiyage?

Na pierwszy rzut oka może się zdawać, że omiyage to po prostu coś miłego, co ma sprawić przyjemność Twoim przyjaciołom albo kolegom z pracy. Jednak w rzeczywistości istnieje wiele „zasad” i zwyczajów związanych z omiyage. Pamiętaj, żeby przywieźć jakiś drobiazg z podróży, a Twoje relacje z innymi na pewno będą świetne!

Słowo omiyage zapisuje się po japońsku dwoma znakami, z których jeden oznacza „ziemię”, a drugi „produkt”, całość znaczy więc dosłownie „lokalne produkty”. Dobrze więc jako omiyage kupić coś charakterystycznego dla miejsca, które odwiedzacie.

Co kupić jako omiyage?

Na szczęście, w Japonii wszystkie regiony mają swoje lokalne omiyage i zazwyczaj bardzo łatwo je znaleźć: sprzedawane są na lotniskach, stacjach kolejowych i w różnych sklepach, często w kolorowych, przyciągających wzrok opakowaniach.

Poniżej kilka słynnych omiyage z różnych regionów Japonii:

  •  Tokyo Banana – ciastko w kształcie banana z waniliowym kremem custard (Tokio)
  • Shiroi Koibito – cienkie mleczne ciasteczka przełożone białą czekoladą (Hokkaido)
  • zielona sproszkowana herbata (Kioto)
  • różnego rodzaju wyroby z jabłek (Aomori)
  • produkty wyrabiane ze słodkich ziemniaków (Okinawa)
  • produkty z winogron i brzoskwiń (Yamanashi)

 

Omiyage

Wyroby z zielonej herbaty z Kioto

Omiyage

 

 

 

 

 

 

 

Japońskie mieszkania i domy są stosunkowo niewielkie, dlatego raczej nie kupuje się jako omiyage czegoś, co mogłoby zagracić dom osoby obdarowanej. Upominek w postaci jedzenia jest najlepszym rozwiązaniem! Każdy ucieszy się ze smacznego drobiazgu, ładnie opakowanego i niemal od razu gotowego do zjedzenia.

 

Omiyage

Ciasteczka Shiroi Koibito z Hokkaido

O czym pamiętać przy zakupie omiyage?

W pudełku każde ciastko czy inny przysmak jest zapakowany w osobny papierek, dzięki czemu można łatwo poczęstować kilka osób.

Zanim kupisz pudełko smakołyków, nie zapomnij policzyć, ile osób będziesz nimi częstować. Szczególnie, jeśli przynosisz omiyage do biura, upewnij się, czy wystarczy dla wszystkich!

 

 

Omiyage

Japońskie pikle to też popularne omiyage

Omiyage

Na opakowaniu zawsze znajduje się informacja, ile przysmaków jest w środku.

 

 

 

 

 

 

 

Historia omiyage

Tradycja przywożenia z podróży omiyage sięga dawnych czasów, kiedy Japończycy udawali się na dalekie pielgrzymki do świątyń. Zawsze przywozili ze sobą coś na dowód, że faktycznie odwiedzili daną świątynię i mogli podzielić otrzymane błogosławieństwo między swoich bliskich.

Kiedyś istniał też zwyczaj obdarowywania tak zwanymi senbetsu ludzi wyruszających w
daleką podróż. Dawno temu, gdy podróżowanie nie było tak łatwe jak dziś, trzeba było zgromadzić trochę pieniędzy zanim wybrało się gdzieś dalej. Osobie udającej się w podróż dawało się na pożegnanie zazwyczaj pieniądze. W zamian musiała ona przywieźć jakiś upominek.

Omiyage

Jako omiyage często kupuje się również sake i inne alkohole

Dziś już nikt raczej nie daje senbetsu, ale omiyage – obowiązkowo!

Czy przywozić omiyage do Japonii?

Jako turyści w Japonii nie musicie koniecznie przywozić upominków ze swojego kraju, no chyba, że macie japońskich przyjaciół.

Jeśli jednak będziecie w Japonii pracować albo studiować i zatrzymacie się u japońskiej rodziny, to warto zadbać o jakiś drobiazg charakterystyczny dla Waszego kraju (lub regionu), którym będziecie mogli obdarować nowych kolegów i znajomych. Na pewno to docenią i Wasze wzajemne stosunki od razu ułożą się pomyślnie!

Comments are closed.