Nikko – zimowa kraina czarów

Nikko - zimowa kraina czarów

DSCN0810

Miejscowość Nikko to idealne miejsce na 1-dniową wycieczkę z Tokio!

Temperatury są tam zazwyczaj niższe, więc latem możemy poszukać ochłody, zimą natomiast - nacieszyć się śniegiem! Szczególnie Ci, których interesują japońskie świątynie i chramy, w Nikko poczują się jak w raju.

Jak dojechać?

Niestety szybkie pociągi shinkaneseny nie dojeżdżają bezpośrednio do Nikko. Jeśli jedziemy z Tokio, najlepiej będzie dojechać shinkansenem do stacji Utsunomiya (ok. 50 min.), a później przesiąść się w lokalny pociąg JR Nikko (ok. 40 min.).

 

Obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO

DSCN0581

Swoje kroki kierujemy prosto do obiektów znajdujących się na liście UNESCO. Na początek - most Shinkyo, którym wkraczamy w magiczną krainę zabytkowych chramów. Most można obejrzeć z daleka lub też osobiście przespacerować się po nim (koszt to 500 jenów).

DSCN0587

Tymi schodkami zmierzamy w stronę świątyń.

 

DSCN0595

Rinnoji - jeden z najważniejszych obiektów w Nikko. Choć główna brama jest obecnie w renowacji (do 2019 roku), świątynia jest otwarta dla zwiedzających.

 

Chram Tosho-gu

Następnie udajemy się do największego i najbardziej znanego obiektu w Nikko - chramu Tosho-gu.

DSCN0608.JPG

Wejście na teren kompleksu

DSCN0609.JPG

Pięciokondygnacyjna pagoda. Przypomina pagody ze świątyń w Kioto i Narze, ale jest jeszcze bardziej majestatyczna i kolorowa.

DSCN0655

Niestety słynna brama Yomeimon jest również w trakcie renowacji. Na szczęście, w środku znajdziemy wiele innych cudów do obejrzenia.

Podążając utartym szlakiem za tłumem turystów, oglądamy kolejno: Trzy mądre małpy oraz śpiącego kota (Nemuri-neko) - narodowy skarb Japonii i miłą niespodziankę dla miłośników kotów.

DSCN0667

Spoglądamy raz jeszcze na główną bramę - nie wszystkie jej części są w odbudowie!

DSCN0696

 

Krótki spacer i już jesteśmy obok kolejnego chramu - Futarasan. Zaletą kompleksu świątynnego w Nikko są zdecydowanie niewielkie odległości pomiędzy obiektami.

DSCN0713

DSCN0725.JPG

Tutaj możemy obmyć ręce i przepłukać usta przed wejściem do chramu.

Chętni mogą również napisać swoje życzenia na tabliczkach ema. To dobre miejsce dla zakochanych lub poszukujących miłości - do dyspozycji mamy tabliczki z namalowanym sercem.

DSCN0730.JPG

 

Narabi Jizo - posążki bodhisattwy Jizo

DSCN0810.JPG

W Japonii często możemy spotkać niewielkie buddyjskie posążki Jizo, rozmieszczone nie tylko w pobliżu świątyń, ale w najróżniejszych miejscach. Czy wiecie, co symbolizują?

Jizo to, mówiąc w skrócie, opiekun dzieci - szczególnie noworodków i dzieci nienarodzonych. Posągi Jizo przypominają swoim kształtem uproszczone sylwetki buddyjskich mnichów. Nierzadko widuje się je ubrane w czerwone czapeczki czy śliniaczki - co odnosi się właśnie do dzieci, którym patronuje Jizo.

Po wizycie w świątynnym kompleksie warto zobaczyć ustawione w rządku posągi Jizo. Znajdują się tylko 10-15 minut drogi autobusem od stacji Nikko (lub około pół godziny pieszo).

Ustawionych obok siebie posążków jest podobno około 70, ale tak naprawdę nikt nie zna dokładnej liczby. Mówi się, że różni się w zależności od tego, z której strony zaczniemy liczyć. Czemu by nie spróbować policzyć je samemu?

DSCN0821.JPG

Wszystkim, którzy zatrzymując się w Tokio mają ochotę na pełną atrakcji 1-dniową wycieczkę zachęcamy do odwiedzenia Nikko. Zimą zamienia się w prawdziwie magiczną krainę, ale pamiętajcie, że czerwone liście klonów jesienią czy odrobina chłodu w letni dzień to także miła perspektywa!

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą - wycieczka 1 dzień w Nikko!

 

Comments are closed.