Nieprzewidziane sytuacje w podróży – jak sobie poradzić?

 Nieprzewidziane sytuacje w podróży - jak sobie poradzić?

 

1-1

Zagubione rzeczy, nagłe wypadki...
Podpowiadamy jak poradzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach w podróży.

Czy znaleźliście się kiedyś w trudnej sytuacji w czasie podróży? Nikomu tego nie życzymy, ale niestety zdarzają się i wypadki, i przypadki. Co zrobić, zwłaszcza gdy nie znamy języka?

W dzisiejszym poście o tym, jak poradzić sobie w Japonii, gdy zgubimy coś wartościowego czy (odpukać!) zachorujemy.

Zagubione rzeczy

Zgubiony telefon, portfel czy inne wartościowe przedmioty to nic przyjemnego... Chociaż jak już coś gubić, to najlepiej w Japonii 🙂
Japończycy w większości odnoszą znalezione rzeczy na policję, więc jeśli coś zgubimy, najlepiej od razu to zgłosić.

Jeśli wiemy gdzie mogliśmy zostawić/upuścić daną rzecz, powinniśmy zacząć poszukiwania od tego miejsca, niezależnie od tego czy jest to stacja kolejowa, metro czy centrum handlowe. Zapytajmy obsługi lub pracowników - możliwe, że nasza zguba już na nas czeka!

2-1-1

Jeżeli nie, to zawsze możemy udać się na posterunek policji (po japońsku koban). Posterunki są rozsiane po całym mieście, nie powinniśmy mieć więc problemów z ich znalezieniem. Tam wystawiony zostanie dokument z numerem referencyjnym:

2016-05-232016-05-23 (1)

 

Istnieje spora szansa, że dostaniemy swój portfel z powrotem wraz z nienaruszoną zawartością 🙂
Oczywiście, także w Japonii funkcjonuje „znaleźne” - niepisany zwyczaj, by uczciwemu znalazcy portfela odwdzięczyć się sumą równą 5-20% całej kwoty. Jednak Japończycy, którzy oddają na policję znalezione przedmioty, rzadko zostawiają swój numer kontaktowy...

Jeśli zgubiliśmy PASZPORT, najlepiej zgłosić to w ambasadzie naszego kraju w Japonii.

Sprawdź tutaj, gdzie znajduje się Ambasada RP w Japonii.

Gdy zachorujemy

Zachorować to nic przyjemnego, zwłaszcza w podróży. Ale jeśli już nam się to przydarzy, dobrze jest wiedzieć co robić, żeby jak najszybciej i jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie. Jeśli nie mówimy po japońsku, zawsze możemy zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać pomoc w języku angielskim.

3-1-1

 

1. Japan Helpline (24h na dobę)

 0570-000-911   (pomoc w każdej trudnej sytuacji)

2. Tokyo English Life Line (codziennie w godzinach 9:00-23:00)

03-5774-0992 (pomoc psychologa)

3. AMDA International Medical Information Center

03-5285-8088 (badania lekarskie w różnych językach - np. angielski, hiszpański, portugalski)

Numery alarmowe

110 - policja

119 - pogotowie ratunkowe i straż pożarna

Numery te są bezpłatne. W razie potrzeby możemy zawsze skorzystać z publicznych telefonów - żadna opłata nie zostanie naliczona. Wezwanie karetki czy straży pożarnej również nie wiąże się z żadną opłatą.

Jeśli musimy zadzwonić na policję, ale nie chcemy korzystać z numeru alarmowego, możemy zadzwonić pod numer 03-3501-0110 (infolinia dla obcokrajowców, 24h na dobę).

4-1

Na koniec pamiętajmy, że zawsze warto wykupić ubezpieczenie zanim jeszcze udamy się w podróż. Zapewni nam ono nie tylko pokrycie ewentualnych kosztów leczenia, ale także spokój i poczucie bezpieczeństwa wtedy, gdy chcemy tylko odpoczywać i dobrze się bawić!

Comments are closed.