Fascynujące ZAWODY SUMO!!

Fascynujące ZAWODY SUMO!!

Gdy słyszycie: "tradycyjna kultura japońska", co od razu przychodzi Wam na myśl?

Może SUMO (japońskie zapasy)? Swoim wyglądem na pewno fascynują zawodnicy - niezwykle potężni, choć dość skromnie ubrani.

相撲①

(No cóż, właściwie to w połowie nadzy, opasani tylko kawałkiem materiału...)

Ale czy wiecie, że...

Sumo to najstarszy narodowy sport japoński? Ma znacznie dłuższą historię niż baseball czy piłka nożna.

Początki sumo sięgają wielu wieków temu, gdy w ramach obrzędów religijnych w japońskiej religii shinto miały służyć zabawianiu bóstw.

Mówi się, że zawodnik sumo to silny i zdrowy mężczyzna, który poświęca wszystkie swoje siły, by poprzez walkę okazać swój szacunek shintoistycznym bóstwom. Właśnie dlatego zawody sumo odbywają się często w ramach religijnych uroczystości i festiwali.

030646f8-ff32-4ef8-83c2-3a9c7246722e_meitu_2.jpg

 

Mimo zmian zachodzących na przestrzeni wieków, w Japonii do dziś zachowało się wiele różnych rytuałów w ich pierwotnym kształcie.

 

 

 

 

Na przykład rozrzucanie soli na ringu przed rozpoczęciem zawodów sumo.

相撲②

Dlaczego właśnie rozrzucanie SOLI?

W dawnych czasach walki sumo traktowano jako rodzaj wróżb - na podstawie wyniku zawodów przepowiadano, jakie będą plony w danym roku. Przed rozpoczęciem wróżb należało oczyścić ring właśnie za pomocą soli.

Jednak nie każdy zawodnik sumo może rozrzucić sól przed walką - zazwyczaj przywilej ten dotyczy tylko zawodników wyższej rangi. Zdarza się, że gdy zostanie trochę czasu do rozpoczęcia walki, przekazują oni sól swoim niższym rangą kolegom i pozwalają im także ją rozsypać.

Idealna waga zawodnika sumo to 180-270 kg. Pewnie zastanawiacie się, jak mężczyzna, który trenuje wiele godzin dziennie, jest w stanie utrzymać taką wagę?

相撲③

Cóż, dieta i styl życia zawodników sumo wyjaśniają wszystko.

Zawodnicy sumo jedzą tylko dwa posiłki dziennie.

Właśnie tak! Tylko dwa posiłki, a jakie efekty!!

Powód jest bardzo prosty.

Jedzenie to jeden z ważniejszych elementów treningu zawodników sumo. Zazwyczaj nie jedzą oni śniadania i ćwiczą 2, 3 godziny, do lunchu. Niejedzenie śniadania skutkuje spowolnieniem metabolizmu i wzmożonym apetytem w porze lunchu (zawodnik je 10 razy więcej niż przeciętny mężczyzna). Mózg otrzymuje sygnał, by gromadzić tłuszcz i dzięki temu zachować energię potrzebną na cały aktywny dzień.

Żeby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty w przybieraniu na wadze, zawodnicy śpią po lunchu nawet 4 godziny. Dzięki temu znacząco spowalnia się przemiana materii.

Drodzy Czytelnicy, jeśli więc nie chcecie osiągnąć rozmiarów zawodnika sumo, nie zapominajcie o śniadaniu!!

Asashoryu_fight_Jan08.JPG

 

Niestety nie możesz zostać profesjonalnym zawodnikiem sumo, jeśli jesteś łysy lub masz rzadkie włosy.

Zdarza się, że niektórzy z zawodników zmuszeni są wcześniej odejść na emeryturę, gdy zaczynają łysieć.

Poza tym, jeśli masz jasne włosy, koniecznie musisz je przefarbować na czarno.

相撲⑤A

Zawodnikami sumo byli od dawien dawna tylko Japończycy, ale w ostatnich latach przybywa chętnych z Mongolii, Chin, Rosji czy Europy.

Obecnie większość najlepszych zawodników pochodzi z Mongolii.

Nie wszyscy o tym wiedzą, gdyż rysy twarzy mają podobne do Japończyków.

Co jeszcze ciekawe, w przeciwieństwie do piłkarzy czy baseballistów zawodnikom sumo nie wolno zmieniać drużyny - gdy raz do jakiejś dołączą, pozostają w niej aż do zakończenia kariery. Relacja: uczeń - mistrz jest bardzo trwała, więc gdy raz wybierze się mistrza, nie wolno go już zmienić.

Drodzy Czytelnicy, czy po przeczytaniu tego artykułu nie nabraliście czasem chęci na obejrzenie treningu lub zawodów sumo?

Jeśli tak, mamy dla Was dobre wieści!

H.I.S. Poland oferuje oglądnie turniejów i treningów sumo wraz z przewodnikiem, który opowie Państwu znacznie więcej o zawodnikach i ich walkach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej:

Oglądanie porannego treningu!

Turniej Sumo - oferta limitowana (11-24 września 2016)!

Comments are closed.