Zima w Japonii: Jigokudani i japońskie makaki
Tak urocze zdjęcie może być zrobione tylko w tym miejscu, Jigokudani (jap. 地獄谷, dosł. „piekielna dolina") w prefekturze Nagano.
Niemal 160 członków małpiego stada zjawia się w parku codziennie w poszukiwaniu jedzenia. Niektóre zwierzątka przytulają się do siebie, by się ogrzać, niektóre czyszczą futerko.
Jednak najniezwyklejszy jest fakt, że makaki korzystają z gorących źródeł, dokładnie tak jak ludzie!
Nie tylko Japończycy kochają onseny, małpy również! A my możemy przyjrzeć się im z bliska. Czy to nie wspaniałe?
Park Jigokudani to miejsce, do którego przez cały rok dzikie japońskie makaki udają się, by znaleźć jedzenie i zanurzyć się w gorących źródłach. Możemy nie tylko je obserwować, ale również robić im zdjęcia! Jednym z charakterystycznych elementów parku jest kompletny brak klatek czy ogrodzeń, co oznacza, że nic tak naprawdę nie oddziela nas od zwierzaków.
Niektóre z małp są bardzo śmiałe i wcale nie boją się ludzi, chcą pobawić się z turystami lub pozują do zdjęć niczym modele.
Mimo radosnego usposobienia, musimy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, więc nie dotykajmy ich i nie dawajmy im jedzenia.
Widząc małpie mamy z młodymi, nie próbujmy ich dotykać, może być to odczytane jako atak.
Mimo, że nie możemy ich pogłaskać, samo patrzenie na makaki w kąpieli jest niesamowitym przeżyciem. Jigokudani jest jedynym miejscem na świecie, w którym możemy tego doświadczyć.
DOJAZD
Pociąg+autobus
Rozpocznjmy naszą podróż!
Ze stacji dworca głównego Tokyo do Nagano możemy dojechać w około 1,5 godziny shinkansenem (superszybkim pociągiem) Hokuriku. Jeżeli będziecie w tym czasie korzystać z biletu Japan Rail Pass nie wydacie ani grosza!
Dokładne i bieżące rozkłady jazdy możecie sprawdzić w internecie 😉
Następnie należy przesiąść się do linii lokalnej (Nagano Dentetsu Line), co niestety wiąże się z dodatkową opłatą, około 1000 jenów (około 35 złotych). Linią tą dojeżdżamy do stacji Yudanaka (jap. 湯田中).
Jeżeli korzystacie z Google Maps, bez problemu uda Wam się znaleźć właściwe połączenie.
Powyżej możecie zobaczyć jak wygląda stacja Yudaka. Znajdziecie tam biuro informacji turystycznej, a przed stacją - postój taksówek.
Następnie wsiadamy do autobusu i jedziemy do przystanku Kanbayashi Onsen. Teraz czeka nas spacer w górę ulicy. Alternatywą jest złapanie taksówki na stacji Yudaka.
Tu możecie zobaczyć rozkład jazdy dla kursów powrotnych na stację Yudaka, z przystanku Kanbayashi Onsen.
Koniecznie zapamiętajcie to miejsce, to stąd będzie odjeżdżał autobus!
Autobus
Od stacji dworca głównego Nagano do przystanku Kanbayashi Onsen możemy dojechać również autobusem. Bilet na to połączenie to koszt 1300 jenów, około 44 złotych. Ta opcja jest wygodniejsza dla tych, którzy planują odwiedzić park i wrócić do Tokio w ciągu jednego dnia.
Szczegóły dotyczące biletu znajdziedzie tu KLIK.
Aby nie zgubić się po drodze i bez problemów dotrzeć do celu radzimy zerkać co jakiś czas na mapę!
Makaki, nadchodzimy!

Wejście do parku
Teraz czeka nas spacer (około 30 minut). Jeżeli odwiedzicie park zimą, uważajcie bo ścieżka jest dość śliska i błotnista. Przy wejściu do parku znajdziemy również sklep z pamiątkami, w którym za drobną opłatą możemy wypożyczyć kalosze!
Jeżeli planujecie wizytę w parku Jigokudani, polecamy zwłaszcza okres zimowy - grudzień-luty. W tym czasie macie bardzo duże szanse na zrobienie pięknych zdjęć makaków w kąpieli.

Makaki mogą pochwalić się pięknym puszystym futerkiem

Możemy podejść bardzo blisko!

Czas na relaks!

Po kąpieli...

Urocze pamiątki

Małpia mama i dziecko
Planując wycieczkę jednodniową warto skorzystać z biletu Snow Monkey Pass, który pozwoli Wam na sprawny transport z i do parku.
Jednak my zachęcamy Was do spędzenia w prefekturze Nagano kilku dni i zwiedzenia innych ciekawych miejsc!
Po wizycie w parku Jigokudani warto wybrać się do samego Nagano, gdzie znajduje się słynna świątynia Zenkō-ji.

źródło: http://www.zenkoji.jp/
Według legendy w 100-metrowym, podziemnym korytarzu biegnącym pod budynkiem znajduje się „klucz do zbawienia" - kto go odnajdzie, zapewni sobie miejsce w raju.
Każdy odwiedzający to miejsce za drobną opłatą ma szansę zejść do pogrążonych w kompletnych ciemnościach korytarzy i poszukać klucza 😉
Ostrzegam, jest strasznie!
Wartym odwiedzenia jest również zamek Matsumoto, przez wielu uważany za najpiękniejszy w Japonii!
Jeżeli jesteście fanami wasabi (japońskiego chrzanu), koniecznie zajrzyjcie na farmę w Azumino.
Tam nie tylko zobaczycie, jak uprawia się to słynne warzywo, ale też spróbujecie lodów, piwa czy krokietów o smaku japońskiego chrzanu!
Bez względu jednak na to, czy zdecydujecie się zostać w prefekturze Nagano jeden czy kilka dni, warto zapewnić sobie dostęp do internetu, by mieć możliwość sprawdzenia bierzących połączeń kolejowych, autobusowych i mapy.