Japonia budżetowo!

Japonia budżetowo!

budgetJaponia często jest uznawana za kosztowny cel podróży. Oczywiście, w porównaniu z większością krajów Azji, ceny są tam dość wysokie, jednak dzięki kilku naszym wskazówkom możecie ograniczyć nieco koszt wycieczki i zaoszczędzić pieniądze, choćby na dodatkowe omiyage 😉

Miejsca, w których nie wydacie ani grosza czyli wstęp wolny!

Kiedy myślimy o miejscach ze wspaniałym widokiem na panoramę Tokio, pierwsze co przychodzi na myśl to Tokyo Skytree i Tokyo Tower. Niektórzy budżetowi podróżnicy mogą zaoszczędzić na biletach wstępu (których cena wzrasta w zależności od tego, na jaką wysokość chcemy wjechać) i zamiast tego podziwiać Tokio z 45. piętra budynku, który jest siedzibą władz miejskich (Tokyo Metropolitan Government Building). Zupełnie za darmo!

jppost51.JPG

Budynek dworca tokijskiego

jppost41.JPG

Ogród na dachu galerii handlowej Kitte

 

 

 

 

 

 

Możliwość podziwiania pięknych widoków bezpłatnie daje nam również znajdujący się zaraz obok stacji dworca tokijskiego dom handlowy Kitte. Na jego dachu mieści się piękny ogród, po którym możemy spacerować do woli!

Innymi miejscami, oferującymi odwiedzającym bezpłatny wstęp są świątynie i niektóre parki.

Lista bezpłatnych muzeów i parków w Tokio Tokyo Cheapo
30 rzeczy które możemy robić w Tokio (prawie) za darmo! Timeout Tokyo

Naszym pełnoletnim czytelnikom polecamy zwłaszcza Muzeum Piwa Ebisu, otwarte w 120. rocznicę powstania japońskiego browaru. Dojazd musimy zorganizować na własną rękę, jednak wstęp do muzeum jest zupełnie darmowy!
Oficjalna strona internetowa Muzeum Piwa Ebisu

Przemieszczanie się po mieście

Podróżujący po całym kraju mogą wykorzystać do poruszania się po Tokio bilet Japan Rail Pass, jednak jeżeli zatrzymujemy się na kilka dni w samej stolicy, przyda się dodatkowy bilet na metro (Tokyo Subway Pass).

subway pass1.jpg

W Tokio metrem możemy dotrzeć niemal wszędzie, ale ceny biletów za pojedyncze przejazdy znacznie uszczuplą nasz budżet. W takiej sytuacji radzimy kupno biletu Tokyo Subway Pass. Do wyboru mamy dwa rodzaje passów. Pierwszy, obejmujący jedynie linie metra. Drugi, działający w metrze oraz linii kolejowej Toei. Obydwa rodzaje biletów upoważniają nas do nieograniczonej liczby przejazdów, w okresie 24, 48 lub 72 godzin, w zależności od tego, na jaki bilet się zdecydujemy.

Więcej na temat transportu miejskiego w Japonii już wkrótce!

Jedzenie

Pyszna japońska kuchnia to jeden z powodów, dla których wybieramy Kraj Kwitnącej Wiśni na cel podróży. Jednak dla budżetowych podróżników problem może stanowić znalezienie dobrej i niedrogiej knajpki.
Najważniejszą zasadą, jaką musimy się kierować jest zaszaleć w czasie lunchu i zaoszczędzić na kolacji! Wiele restauracji otwiera się dwa razy dziennie, w południe i wieczorem. W zależności od pory dnia menu i ceny dań tej samej knajpki mogą się diametralnie różnić!

yakiniku lunch.jpg

Lunchowe zestawy yakiniku.  Mięso grillujemy sami!

yakiniku lunch3.jpg

Cena każdego zestawu to mniej niż 1000 jenów!

 

 

 

 

 

 

Oszczędni smakosze mogą zamówić teishoku (zestaw obiadowy), ramen lub omuraisu (japoński omlet z ryżem). W czasie lunchu warto skorzystać z atrakcyjnych promocji (1000 jenów za posiłek) w restauracjach serwujących tempurę czy yakiniku (grillowane mięso).

IMG_7368.JPG

Zestaw luchowy z tempurą i zupą miso. Cena-około 1000 jenów!

udon.jpg

Porcja udonu za jedyne 200 jenów!

 

 

 

 

 

 

 

Inną opcją jest wizyta w kaiten zushi, czyli lokalach, w których kolorowe talerzyki z kawałkami sushi ułożone są na taśmie, przesuwającej się przed klientami. Cena porcji uzależniona jest od rodzaju sushi na który się zdecydujemy. Najdroższe kosztują około 500-600 jenów, najtańsze - 100 jenów za talerzyk. Jeżeli będziemy trzymali się najtańszej opcji, możemy napełnić brzuchy za 1000 jenów (=20 kawałków sushi)!

Przy bardzo małym budżecie możemy posilić się onigiri (ryżową kulką) lub bento (zestawem obiadowym w pudełku). Kupimy je w każdym konbini czy supermarkecie, a cena to około 500 jenów.

30 tanich i pysznych restauracji w Tokio Tsunagu Japan
Najlepsze tanie knajpki w Tokio Timeout Tokyo

Pamiątki

Pamiątki czy też omiyage, są bardzo ważną częścią japońskiej kultury. Jeżeli spotykacie się ze znajomymi Japończykami, dobrze jest zabrać mały prezent z kraju lub wysłać coś po powrocie do domu.

jppost221.JPG

Skarpetki mogą być idealnym prezentem z podróży do Japonii! (@Tabio)

jppost171

Czy nie są urocze? (@Tabio)

 

 

 

 

 

 

 

Wysokie ceny w japońskich sklepach z pamiątkami mogą odstraszać, a przecież rodzina i przyjaciele ucieszą się z każdego japońskiego drobiazgu, nawet tego kupionego w galerii handlowej lub supermarkecie.

IMG_3693

Pamiątki ze 100 jenowego sklepu!

tenugui

Ściereczki tenugui z górą Fuji, to prawdziwy hit!

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy zwłaszcza typowe japońskie przekąski (np. Jagariko - smakowe chrupki ziemniaczane), słodycze z zieloną herbatą (Kitkat, Pocky, które kupicie w każdym sklepie) czy urocze skarpetki i tradycyjne japońskie ręczniczki (tenugui).
Równie popularne są produkty pochodzące ze 100 jenowych sklepów (100en shop), takie jak pałeczki, wachlarze itp.

Mamy nadzieję, że nasze rady przydadzą się Wam w czasie podróżowania po Japonii 🙂

 

img_tappyTappy radzi:
Ciesz się tanim i smacznym jedzeniem! Większość supermarketów obniża ceny bento i sushi w godzinach wieczornych, przed zamknięciem. Napis 100 円引き oznacza 100 jenów zniżki od ceny pierwotnej, a 半額 połowę ceny!

Comments are closed.